Kiedy wysyłać zawiadomienia o narodzinach?

Najlepszym czasem na wysłanie zawiadomienia o narodzinach to możliwie najszybciej od narodzin dziecka. Jednak z podniecenia i stresu wynikającymi z nowej roli rodzica niektórzy znajdują na to czas później. Jedni wysyłają ogłoszenia o narodzinach już w kilka dni po narodzinach dziecka, inni nawet kilka tygodni od narodzin dziecka.

Możecie mieć pewne zyski, jeśli wyślecie zawiadomienie trochę później. W tym czasie wasze dziecko nabierze więcej osobowości, która będzie widoczna na zdjęciach.

Proponujemy zostawić sobie jedno zawiadomienie na pamiątkę. Będzie to wspaniałe wspomnienie dla rodziców/dziadków, ale także pamiątka dla samego dziecka na przyszłość, kiedy już dorośnie.

Komu wysyłać zawiadomienie o narodzinach?

Jeśli trudno ci wyobrazić sobie listę osób, do których możesz wysłać zawiadomienie o narodzinach, sprawdź listę gości z Twojego wesela albo ostatnią listę osób, do których wysyłałeś życzenia świąteczne. Łatwym sposobem jest też przeszukanie kontaktów w telefonie albo skrzynce e-mailowej.

Najważniejsze osoby, które mogłyby dostać takie zawiadomienie o narodzinach to najbliższa rodzina, rodzice chrzestni i przyjaciele.

Kto może wysyłać zawiadomienia o narodzinach?

Przede wszystkim zawiadomienia o narodzinach mogą wysyłać rodzice dziecka. W następnej kolejności są dziadkowie i rodzice chrzestni. Można też sprawić radość starszemu rodzeństwu i rozsyłać zawiadomienia w ich imieniu.

Jakie informacje powinny zawierać zawiadomienia o narodzinach?

Najważniejszą informacją w zawiadomieniu o narodzinach jest imię dziecka oraz kto jest jego rodzicami, dziadkami itd. Bez tej informacji sama fotografia nie powie czytającemu zawiadomienie, czyje dziecko przyszło na świat.

Jeśli urodziły wam się bliźniaki możecie zrobić zawiadomienie o narodzinach każdemu dziecku z osobna. Możecie wykonać także wspólne zawiadomienie, z dwoma zdjęciami i opisami.

Typowe, pełne zawiadomienie o narodzinach powinno zawierać:

Wstęp/przedstawienie dziecka/dzieci

To fraza, która dodatkowo pozwala przedstawić twoje dziecko i przejść do jego imienia np. „Przedstawiamy nowego członka rodziny”, „ Z radością przedstawiamy”, „Witamy z miłością”, „Powiększyła nam się rodzina o”.

Imię/imiona dziecka/i

Imię dziecka powinno być wyróżnione w odpowiedni sposób przez ozdobną, większą czcionkę, jest oprócz zdjęcia podstawową informacją do przedstawienia nowego członka rodziny.

Informacja o dziecku/dzieciach

Możesz dokładniej opowiedzieć o Twoim dziecku, podać kiedy i o której godzinie się urodziło, ile ważyło i jakie było duże. Są to podstawowe i oczywiste w etykiecie informacje, które można spokojnie przekazywać dalej za pomocą zawiadomień.

Podsumowanie

W tej części podpisują się te osoby, którym powiększyła się rodzina – rodzice, dziadkowie itd. – nadawcy zawiadomienia. Najlepiej podpisać się imieniem/imionami i nazwiskiem, by jasno było wiadomo czyjego dziecka/wnuka zawiadomienie dotyczy. Proponujemy także - aby podpis miał większy wydźwięk - dopisać „Kochający rodzice/dziadkowie”, „Dumni rodzice/dziadkowie”.

Zdjęcie/a dziecka/dzieci

By dodać więcej personalnego akcentu, pokazać jak wygląda dziecko/ci, warto na zawiadomieniu o narodzinach umieścić zdjęcie dziecka. Może to być zdjęcie kilkudniowego niemowlaka lub nawet kilkumiesięcznego dziecka. Można także osadzić zdjęcie dziecka z rodzicami czy dziadkami, rodzeństwem. Tutaj prawie każda fotografia jest dozwolona.

Nie zalecamy wykorzystywania fotografii z samego porodu lub kilku minut po nim. Naszym zdaniem są to zdjęcia dość ekstremalne, dziecko tuż po porodzie nie wygląda zbyt przyjemnie, a zmęczeni rodzice też nie prezentują się najlepiej. Wiele osób nie chce oglądać tak intymnych i naturalistycznych fotografii.