Nie bój się ślubu cywilnego?

Autor: KARTA STUDIO TEAM, data: 01-03-2014

Nie bój się ślubu cywilnego!

Właśnie się zaręczyliście. Teraz pora zdecydować się na datę ślubu i wybrać miejsce ceremonii. Wasza rodzina nalega na ślub w kościele, a Wy wcale nie jesteście przekonani, że taki ślub Wam odpowiada. A może jedno z Was już raz brało ślub i ceremonia kościelna zwyczajnie nie będzie mogła się odbyć.

Z własnego doświadczenia wiem, że ślub cywilny może być nawet piękniejszym wydarzeniem, niż standardowy ślub kościelny. Większość urzędów pozwala na indywidualne rozwiązania, można z łatwością zarezerwować wygodny dla Pary i gości termin. W dużych miastach śluby odbywają się w pięknie odnowionych salach albo nawet w miejscu wybranym przez parę, poza salą urzędową. Skrócona ceremonia i brak zimnych kościelnych ścian redukują stres i ilość przygotowań do ślubu.

Przysięga małżeńska jest tak samo uroczysta w urzędzie jak w kościele. W urzędzie ceremonia ślubna właściwie odbywa się tylko wokół przysięgi i uroczystego podpisania aktu małżeństwa. Dla niektórych plusem jest to, że cała ceremonia trwa tylko 15 minut i właściwie skupia sie na samej Parze Młodej (ceremonia kościelna zawiera dodatkowo skróconą mszę - stąd jest dłuższa).

 Pan Młody i Panna Młoda powtarzają przysięgę, uroczyście zakładają sobie obrączki, jest nawet końcowy uroczysty pocałunek. Potem wraz ze świadkami podpisują akt zawarcia małżeństwa. A wszystko to poprzedza uroczyste wejście Pary Młodej w takt marsza weselnego. W urzędzie można ustalić indywidualną procedurę ślubu prosząc urzędnika, by zrobił przerwy na np. dodatkową oprawę muzyczną.

Możecie zorganizować ceremonię ślubną w wybranym przez Was miejscu np. parku, dworku czy nawet przed własnym domem. Obecnie można zamówić ślub cywilny nawet poza typową salą urzędową. Wtedy urzędnik udzielający ślubu przyjedzie na ceremonię w dowolne, wyznaczone przez Was miejsce. Taki romantyczny ślub należy jednak zarezerwować znacznie wcześniej.  Z powodu przepisów kościelnych ślub kościelny w plenerze będzie bardzo trudny do zrealizowania, ceremonia zazwyczaj musi odbyć się w kościele.

Dla niektórych Par ogromną zaletą jest dowolność strojów. W urzędzie nie obowiązują żadne kanony kolorystyczne, czarna czy czerwona sukienka nikogo tam nie zbulwersuje. Nikt też nie zwróci uwagi, że sukienka ledwo zakrywa pośladki, dekolt jest za duży, albo że Pan Młody przyszedł w trampkach. Z drugiej strony tradycyjna biała suknia z welonem w duecie z frakiem wcale nie muszą zostać w szafie. Każda Panna Młoda może zrealizować swoje indywidualne marzenie o sukni ślubnej.

Wygodnie ustala się termin ślubu cywilnego - właściwie można wybrać datę i godzinę w następnym tygodniu. Największą popularnością cieszą się piątkowe popołudnia i soboty w okresie wiosennym i letnim. Śluby urzędowe odbywają się także w dni robocze i odbywają się przez cały rok, nawet w czasie świąt (ostatnio byłam na ślubie cywilnym 26 grudnia w Boże Narodzenie).

Aby zarezerwować termin ślubu wystarczy osobiście zgłosić się do urzędu z dowodami osobistymi i aktami urodzenia, wpłacić określoną kwotę i ustalić datę i godzinę. Na tydzień przed ślubem należy dostarczyć kopię dowodów osobistych świadków.

Duża zaletą ślubu urzędowego jest brak ciągnących się tygodniami nauk przedmałżeńskich czy konsultacji z psychologiem rodzinnym. Nie trzeba też angażować w przygotowania przedmałżeńskie innych osób np. świadków. Nikt też nie zwraca uwagi na to, że jedno z Was jest katolikiem a drugie buddystą. W kościele katolickim właściwie podkreśla się, że jedno z Was nie przynależy do wiary i przysięgi różnią się treścią.

Na końcu warto także podkreślić, że jeśli macie skończone 18 lat, jesteście stanu wolnego i wpłaciliście opłatę skarbową, ślubu nikt Wam nie odmówi. Nie odbędzie się także wnikliwy wywiad z parą oraz sprawdzanie jak często opuszczało się lekcje religii. W każdym urzędzie opłata skarbowa jest tej samej wysokości, więc nie trzeba się zastanawiać, ile będzie nas ostatecznie kosztowała cała ceremonia.

Nie należy martwić się, że cała ceremonia będzie wyglądać jak zwykła wizyta w urzędzie. Pracownicy urzędu przywiązują duża wagę, by ceremonia odbyła się w podniosłej atmosferze. Wszystko jest perfekcyjnie zorganizowane, w miejscach przystosowanych do przyjęcia także gości Pary Młodej. Niektóre urzędy w okresie letnim dysponują podwórzem lub wewnętrznym ogrodem, gdzie na przykład po ceremonii można poczęstować gości szampanem. Nie ma także opóźnień czasowych, terminy ustalane są tak by następna para wchodziła w ustalonym czasie. Specjalnie dla Pary Młodej na dzień ślubu urząd wydaje pozwolenie na wjazd samochodem i możliwość zaparkowania tuż pod drzwiami urzędu.

Jak wybrać datę ślubu?

Autor: KARTA STUDIO TEAM, data: 20-01-2014

JAK WYBRAĆ DATĘ ŚLUBU?

Wybór daty nie jest łatwy. Po pierwsze trzeba sprawdzić kiedy są wolne terminy na ceremonię ślubną w wybranym kościele lub urzędzie stanu cywolnego. Gdy będziesz wybierać datę swojego ślubu weź pod uwagę kilka możliwości:

Wakacje:

- sprawdź ile masz dni urlopu i potwierdź czy ty i Twój/Twoja narzeczony/a jesteście wstanie wziąć urlop w tym samym czasie,

- jeśli nie możecie wziąć urlopu na dłużej niż tydzień zaplanuj ślub, a miesiąc miodowy przełóż na inny termin,

- pamiętaj, że niektórzy Wasi goście mogą już mieć zaplanowane wyjazdy wakacyjne i nie będą mogli przybyć na Wasz ślub,

- w czasie wakacji, 15 sierpnia jest święto i czasem wypada on w piątek lub poniedziałek, więc może być fajnym przedłużeniem weekendu, w sam raz na Wasz ślub, poprawiny i jednodniowy odpoczynek,

- w wakacje zazwyczaj dopisuje pogoda, więc będzie można na czas ślubu odłożyć parasole, kalosze i płaszcze,

- część imprezy weselnej lub nawet całe wydarzenie można urządzić na dworze

Dni tygodnia:

- zazwyczaj wszyscy biorą ślub w sobotę, wtedy wszyscy znajomi i rodzina raczej nie muszą iść do pracy i brać urlop. Ustalenie daty w kościele należy zrobić jak najprędzej, bo chętnych do zawarcia małżeństwa w te dni jest ogrom.

- w piątki natomiast niektórzy będą musieli wziąć urlop, ale za to można spokojnie urządzić chuczne poprawiny w sobotę, a w niedzielę wszyscy zdążą odpocząć po tańcach i hulance. Zaletą piątków jest to, że większość restauracji oraz usług związanych z weselami i ślubami oferuje mniejsze ceny w porównaniu z sobotami

- inne dni tygodnia, jeśli nie są dniami typowo świątecznymi raczej nie są dobrym pomysłem, chyba, że masz tak wiernych znajomych i rodzinę, że wszyscy których oczekujesz i tak przybędą (raczej to może być trudno, bo choćby dzieci idą do szkoły).

Miesiące:

- większość przesądnych Par wybiera miesiące, które mają w nazwie literkę R tj. czerwiec, sierpień, wrzesień.

- poza tym można wybrać miesiąc, w którym się poznaliście lub zaręczyliście.

- można też wybrać poprostu miesiąc, który najbardziej lubicie, spośród wszystkich w roku.

Kochanie, nie zapomnij o toalecie. Co jeszcze warto sprawdzić w sali weselnej.

Autor: KARTA STUDIO TEAM, data: 31-10-2013

Kochanie, nie zapomnij o toalecie. Co jeszcze warto sprawdzić w sali weselnej.

Każdy z Twoich gości przynajmniej raz będzie korzystał z toalety. Niestety w Polsce wciąż kondycja i wyposażenie toalet nie jest najlepsza. Dlatego przed weselem warto sprawdzić jak wygląda sanitarne zaplecze miejsca, gdzie odbędzie się przyjęcie. Jeśli chcesz by Twoi goście poczuli się komfortowo, a całe przyjęcie nabrało jeszcze większej elegancji warto toaletę samodzielnie doposażyć i ustawić w niej kilka personalnych dodatków, które niejednemu gościowi mogą uratować choćby kreację. Dodatkowo na tak gustowne przyjęcia Panie zabierają małe torebki i nie mieści się w nich wszystko co chciałyby ze sobą zabrać.

Oto lista rzeczy, które umilą gościom pobyt w toalecie. Możesz umieścić je w ozdobnym koszyku przy umywalce:

- tabletki na przypadłości żołądkowe, aspiryna,

- plastry,

- gumy do żucia lub miętówki,

- bezbarwny lakier do paznokci (szczególnie do oczek w rajstopach), - pilnik do paznokci,

- szczotka do włosów lub grzebień,

- krem nawilżający do rąk,

- dezodorant w sprayu,

- tampony i podpaski

- mały zestaw do szycia, agrafki.

Jak się ubrać na wesele - bycie gościem wcale nie jest proste.

Autor: KARTA STUDIO TEAM, data: 22-10-2013

Jak się ubrać na wesele - bycie gościem wcale nie jest proste.

Zostaliście zaproszeni na ślub i wesele znajomych. Należy zabać nie tylko o prezent dla Pary Młodej, ale także o to jak sami będziecie wyglądać. Ponieważ jest to wydarzenie odświętne tak też powinni wyglądać zaproszeni goście. Mężczyźni powinni założyć garnitury, a przy mniej oficjalnych ceremoniach przynajmniej koszulę, marynarkę i elegackie buty. Kobiety nie powinny zakładać białych sukienek (na to święto biele są zarezerwowane tylko dla Panny Małodej, bo to ona jest gwiazdą tego dnia) oraz ciężkich czarnych sukienek bo to święto radosne a nie pogrzeb. Ponadto szykując strój dla siebie uwagę należy zwrócić, aby kreacja nie przyćmiła sukni Panny Młodej. Odradzamy także wielkich balowych sukni. Jeśli Państwo Młodzi szykują imprezę tematyczną albo w określonym kolorze i specyficznie charakteryzują co mają założyć goście trzeba się koniecznie do tego dostosować.

Poniżej kilka luźnych propozycji kreacji weselnych:

Drobne prezenty dla gości weselnych.

Autor: KARTA STUDIO TEAM, data: 31-07-2013

Masz już dość rozdawania (i otrzymywania) czekoladek na weselach. Chcesz by Twoje drobne prezenty dla gości na Twoim ślubie miały personalny i praktyczny odzew. Możesz kupić pocztówki i opakować je samodzielnie w oryginalny sposób. Każdy z gości otrzyma zapakowany komplet pocztówek, które potem będzie mógł rozeslać do kogo chce lub wstawić je w ramki i użyć jako dekoracji. W naszym studio przygotowujemy nie tylko opakowania takich pocztówek. U nas możesz zamówić wydruk pocztówek wg wlasnego pomysłu: z rysunkami, grafikami, zdjęciami itd. Wszystko zależy tylko od Twojej wyobraźni. Dzięki temu Twoi goście weselni/ślubni otrzymają coś wyjątkowego, osobistego a jednocześnie praktycznego.  W naszych pocztówkachmasz także do wyboru rewersy do wypełnienia pocztówek.

Tutaj prezentujemy pocztówki zapakowane w żołnirzyki z kolorowego papieru.

Monogram - prosta metoda na urozmaicenie zaproszeń ślubnych.

Autor: KARTA STUDIO TEAM, data: 07-05-2013

 

Monogram - najbardziej klasyczna metoda personalizacji Twojego zaproszenia ślubnego. Czy będzie to pierwsza litera Waszego wspólnego nazwiska czy inicjały Waszych imion, zawsze się sprawdzi jako indywidualny dekor każdej papeterii ślubnej.

 

Krótki poradnik jak stosować czcionki w zaproszeniach ślubnych.

Autor: KARTA STUDIO TEAM, data: 02-05-2013

Krótki poradnik jak stosować czcionki w zaproszeniach ślubnych.

Znaczenie kolorów w zaproszeniach ślubnych.

Autor: KARTA STUDIO TEAM, data: 09-04-2013

ZNACZENIE KOLORÓW W ZAPROSZENIACH ŚLUBNYCH

Różne kolory budzą w nas różne emocje. Taka reakcja może być rózna w zależności od kultury, w której zostaliśmy wychowani. W większości przypadków ludzie, odbierają większośc kolorow w podobny sposób. Dlatego decydując sie na określone kolory do swojej papeterii ślubnej czy stylizacji ceremonii warto zapoznać się z podstawowymi znaczeniami niektórych kolorów.

Specjalne oswietlenie przyjęcia weselnego.

Autor: KARTA STUDIO TEAM, data: 08-03-2013

 

SPECJALNE OŚWIETLENIE PRZYJĘCIA WESELNEGO

Odpowiednio dobrane oświetlenie dodaje ceremonii wspaniałego klimatu, podnosi jego rangę i sprawia, że ceremonia staje się bardziej magiczna. Nie musisz koniecznie zatrudniać specjalistyczną firmę, która zajmie się instalacją dodatkowego, romantycznego oświetlenia. Wystarczy samodzielnie poustawiać latarnie ze świecami w środku przy wejściu głównym do sali. Można także rozświetlić stoły romantycznie rozstawionymi kandelabrami  lub grupami małych świeczek w kolorowych świecznikach. Kolorowe jak z bajki iluminacje można także wykonać zamieniając tradycyjne żarówki w lampach na kolorowe lub ze złotą poświatą.

Oświetlenie możesz zorganizować sama, robiąc zakupy np. w Ikei. Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony internetowej www.ikea.pl

      

Co zrobić z dziećmi na przyjęciu weselnym?

Autor: KARTA STUDIO TEAM, data: 07-03-2013

 

Co zrobić z dziećmi na przyjęciu weselnym?

Przygotuj odrębny stół dla dzieci. Nie tylko odrębne dziecięce menu może tam być serwowane. Przygotuj dla najmłodszych kącik dziecięcy z grami i układankami, którymi mogą się zająć razem z innymi maluchami. Pomocne mogą okazać się także kredki i kolorowanki, dużego formatu klocki. Jeśli budżet Ci na to pozwala, najlepiej na czas wesela zatrudnić opiekunkę do dzieci lub animatorkę, która dodatkowo dopilnuje bezpieczeństwa maluchów.